Veterinární péče
Rádi bychom Vás seznámili se základní veterinární péčí, která zahrnuje především očkování, odčervení a péči na ochranu proti klíšťatům a blechám.
Najdete zde i stručný popis nemocí, proti kterým se každý pes očkuje.
Vakcinace a odčervení
Vakcinace:
Základní vakcinační schéma
Stáří štěněte | proti čemu očkovat |
---|---|
|
psinka, parvoviroza speciální vakcína pro štěňata |
Dále doporučuji:
Každoročně v předjaří zejména v oblastech kde se vyskytují v hojné míře klíšťata naočkovat proti lymské borelióze vakcinou Biocan B. (u prvního očkování je třeba za 3 týdny přeočkování a pak již každoročně)
V období zvýšeného výskytu coronavirózy je vhodné před zamýšleným krytím naočkovat chovnou fenu proti coronaviróze.
Pokud žijete v oblasti s chovem koní (pes se má možnost setkat s jejich trusem) je vhodné zvážit očkování proti tetanu. První vakcinaci je potřeba po 3 týdnech zopakovat, přeočkování se pak provádí 1x za 2 roky.
Proč zrovna takové očkovací schéma?
Pokud je matka štěňat správně očkovaná, má protilátky proti všem očkovaným psím nemocem. Část těchto protilátek prochází placentou do plodu.. Nejdůležitější je prvních 24 hodin po porodu, kdy je sliznice střeva štěňat prostupná pro protilátky z mleziva. Tato prostupnost den ode dne klesá. Takto získané protilátky udržují vysoké hladiny v krvi štěněte přibližně do šesti týdnů, pak postupně klesají. Protilátky proti parvoviróze mají nejkratší dobu rozpadu, takže po šestém týdnu jejich hladiny prudce klesají. Proto je až věk 6 týdnů vhodný k zahájení vakcinace, ale pouze speciálními vakcínami pro štěňata, ve kterých je vyšší koncentrace specielně upraveného viru oproti vakcínám pro dospělé psy. Vakcinační virus musí být velmi koncentrovaný, z důvodu, že v případě přetrvávající mateřské imunity se část vakcinačního viru (případně všechen) naváže na cirkulující protilátky. Zbytek viru podráždí imunitní systém štěněte k tvorbě protilátek, která je ovšem v tomto období slabá. Vzniká tzv. imunitní okno. Štěně nemá mateřské protilátky, neboť' část se rozpadla a zbytek se navázal na vakcinační virus. Kvůli imunitnímu oknu je třeba opakovat očkování za 14 dní po první dávce. V této době již štěně nemá (nebo téměř nemá) mateřské protilátky. Opět je vhodné použít speciální štěněcí vakcínu (tedy např. zmíněný Biocan Puppy). Použití vakcín pro dospělé psy v tomto ranném období není vhodná, neboť koncentrace viru v těchto vakcínách je většinou nižší, než aby prorazila mateřskou imunitu. Navíc jsou vakcíny většinou polyvalentní. Obsahují tři a více vakcinačních virů, případně bakterií. Není vhodné zatěžovat šestitýdenní štěně polyvalentní vakcínou, navíc protilátky proti ostatním nemocem (psince, hepatitidě, leptospiróze) mají delší poločas rozpadu, takže přetrvávají do 8 - 9 týdnů. Z tohoto důvodu je nutno provést za 14 dnů od první vakcinace štěněcí vakcinou revakcinaci. Imunitní systém štěněte je schopný dostatečné odpovědi na vakcínu po dvanácti týdnech stáří. Proto až ve 12 týdnech má smysl začít očkovat polyvalentní vakcínou (proti všem nemocem) Imunita proti všem nemocem vydrží cca 12-13 měsíců, pokud se do této doby nedostavíte znova na přeočkování je potřeba znova opakovat revakcinaci za 3 týdny.
MVDr. Andrea Lerchová
Odčervení:
Do věku 6 měsíců odčervovat 1x měsíčně, pak 1 x za 3 měsíce. Lze odčervovat pastou, tabletami nebo existuje i spot-on (Stronghold – účinek na škrkavky, srdeční červy, blechy, vši, svrab – neúčinkuje na ploché červy – tasemnice). Existuje antiparazitikum i v injekční formě (spíše ve výjimečných případech, když nelze podat tablety).
Blechy a klíšťata
Přípravky ve formě spot-on, spray, obojek (např. Frontline, Ex-spot, Pro-Meris, Advantage, Advantix, Kiltix, Preventic,…), doba účinnosti obvykle 3 měsíce nebo 6 týdnů – dle výrobce.
PSINKA
- onemocnění virového původu ( původce Paramyxovirus )
- velmi nakažlivé o přenáší se sekrety a exkrety nemocných zvířat – kapénkovou infekcí nebo z matky na plod v průběhu gravidity ( transplacentárně )
- nejcitlivější jsou štěňata ve věku 3- 6 měsíců a staří jedinci
- 3 formy onemocnění:
- 1. Katarální ( slizniční ) – poškozuje sliznici dýchací a trávicí soustavy ( průjem, zvracení, dehydratace, výtoky z očí, kašel )
- 2. Kožní - nejčastěji postihuje břicho, slabiny, vnitřní ploch stehen – puchýřky – tzv.psinkové impetigo
- 3. Nervová – nekoordinované pohyby, strnulá šíje, rytmické kontrakce svalových skupin, může dojít ke ztrátě čichu nebo zraku, křeče, parézy
- často při tomto onemocnění dochází k úhynu
- pokud dojde k vyléčení, mohou zůstat následky ( „nemoc tvrdých tlapek“ – zrohovatění prstních polštářků a čenichu, „psinkový chrup“ – nevyvinutá sklovina – pokud pes prodělal psinku v období výměny zubů, nervové příznaky – tiky, slepota, ztráta čichu)
- nejdůležitější je prevence:
- a) Vakcinace
- b) Ochrana chovu ( karantény )
PARVOVIRÓZA
- onemocnění virového původu ( původce Parvovirus )
- vysoce nakažlivé
- přenáší se sekrety a exkrety nemocných zvířat – aerogenně nebo per os
- napadá střevní buňky › narušení resorpce a sekrece v tenkém střevě › dehydratace › může vést k hypovolemickému šoku a následně k akutnímu selhání ledvin, k endotoxémii, narušení srážlivosti krve a ničení bílých krvinek
- projevuje se jako úporný průjem ( zápach kovově nasládlý ), pes může zvracet, hubne
- průběh onemocnění je perakutní nebo akutní
- nejdůležitější je prevence:
- 1. Vakcinace
- 2. Ochrana chovu ( karantény )
INFEKČNÍ ZÁNĚT JATER (INFEKČNÍ HEPATITIDA)
- onemocnění virového původu ( původce Adenovirus )
- vysoce nakažlivé
- způsobuje vážné postižení jater
- zdrojem nákazy jsou sekrety a exkrety nakažených zvířat
- projevuje se zvracením, teplotou, bolestivostí dutiny břišní, poruchou srážení krve, žloutenkou, může dojít i k poškození očí
- opět nejdůležitější je prevence – vakcinace
LEPTOSPIRÓZA
- onemocnění bakteriálního původu ( původce Leptospiry )
- zoonóza !
- obvykle má přírodní ohniskovost ( v přírodě se nachází rezervoár = zvíře, v němž se patogen udržuje a je roznášen dále k vnímavým zvířatům )
- je známo 23 skupin druhu Leptospira, běžné desinfekční prostředky a vysoké teploty je ničí
- rezervoárem jsou hlodavci ( potkan, krysa ) a pes - závisí na druhu Leptospiry o např. Leptospira canicola – rezervoárem je pes ( původce je vylučován močí ), poškozuje ledviny, úmrtnost je 60-80 % ( známá jako Stuttgartská choroba )
- způsob infekce buď narušenou kůží nebo kontaminovaným krmivem či vodou
- je provázena selháním jater a ledvin
- prevence: vakcinace a deratizace
PSINCOVÝ KAŠEL (INFEKČNÍ LARYNGOTRACHEITIDA)
Charakteristika:
S tímto onemocněním se můžeme setkat poměrně často zejména u mladších zvířat na jaře a na podzim. Onemocnění je velice infekční, šíří se zejména v místech hromadného výskytu psů (cvičiště,výstavy,sídliště,města). Způsobuje jej virus, může však být zhoršeno následnou bakteriální infekcí.
Příznaky:
U psa pozorujeme kašel , který připomíná dávení, občas kašel majitelé popisují jako, že pes zvrací bílé hleny nebo bílou pěnu. Pokud psovi otevřete tlamu a sáhnete do krku, objevíte poměrně hustý bílý hlen
Léčba:
Je potřeba kontrolovat celkový stav psa. Při lehčím průběhu - tj pes má pouze kašel, ale nemá horečku a není malátný postačí podávat sirup proti kašli. Osvědčil se mi buď jitrocelový sirup, mucosolvan sirup nebo bromhexin v tabletkách.
Pokud se vyskytne teplota (nad 39°C)a pes je apatický je potřeba navštívit veterinárního lékaře a onemocnění přeléčit antibiotiky. Taky je dobré v tomto období podávat zvlhčené krmivo pro lepší polykání, vyhnout se krmivům zahleňujícím zejména mléku a jogurtům Po dobu onemocnění je potřeba psovi zajistit klid, nepodnikat s ním procházky a držet jej v teple.
Prevence:
V současné době jsou na trhu k dispozici kombinované vakciny proti infekčním onemocněním jejichž součástí je taky infekční laryngotracheitida (nejčastější kmeny způsobující toho onemocnění), které pokud zcela nezabrání propuknutí infekce, alespoň výrazně zmírní případné klinické příznaky a zkrátí dobu nutnou k úplné rekonvalescenci.
VZTEKLINA
- virového původu ( Lyssavirus )
- smrtelná zoonóza!
- vakcinace proti vzteklině je povinná ze zákona
- zdrojem jsou sliny nakažených zvířat
- způsob infekce pokousání
- nejvnímavější zvíře je liška
- virus postupuje po nervových vláknech do centrálního nervového systému, kde se pomnoží a pak směřuje do slinných žláz
LYMSKÁ BORELIÓZA
- bakteriálního původu ( Borelia burgdorferii )
- postihuje pohybový aparát, nervový systém, srdce, kůži
- při akutním onemocnění se projevuje teplotou, slabostí končetin, jsou zvětšené všechny mízní uzliny, otoky kloubů, obrnou
- o při chronickém průběhu se objevují dlouhodobé ortopedické problémy
- proti tomuto onemocnění je možno vakcinovat